مطلاعه کلی در خصوص نجات غریق

نجات غریق کیست؟

نجات‌غریق (منجی غریق) به فردی گفته می‌شود که مهارت کافی به فن شنا را دارد و برای پیشگیری و حفظ جان شناگران آموزش‌های تخصصی نجات غریق را زیر نظر فدراسیون نجات غریق و غواصی گذرانده است و با تمام فنون نجات و امداد آشنا میباشد.

مدت زمان آماده سازی برای دوره های نجات غریق کاملا به خود فرد برای رسیدن به رکورد  موراد آزمون ورودی دوره نجات غریق وابسته است و معمولا زیر نظر مربی نجات غریق یک الی سه ترم جهت آماده سازی، منجی غریق نیاز است. برای ثبت نام نیازمند تسلط کامل به فن شنای کرال سینه و قورباغه میباشد، که پایین تر توضیحات لازم رو دادیم.

برای شرکت در دوره های نجات غریق میبایست فرد 18 سال کامل داشته باشد.
حال که با رشته نجات غریق آشنا شدید باید بدانید که بعد از گذراندن دوره های نجات غریق مدرک نجات غریق درجه دو که شامل کارت کوچک و گواهینماه میباشد به شما تعلق میگیرد.که بعد از دریافت 6 برگه آمادگی سالیانه میتوانید به درجه 1 ارتقا دهید.

انواع نجات غریق:

 • نجات غریق دریا
 • نجات غریق استخری
 • نجات غریق پارک های آبی

تاریخچه نجات غریق ایران

در سال 1314 گیبسون “GIBSON” به عنوان مشاور ورزشی بدون مرز به ایران سفر کرد و ضمن تدریس تربیت بدنی،  اولین کلاس نجات غریق را در تهران (اردوگاه منظریه) برگزار نمود. دکتر حسین بنایی یکی از شاگردان ممتاز این دوره، از سال 1317 تا سال 1323 به تدریس روش های نجات غریق و شنا در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران پرداخت. سپس یکی دیگر از شاگردان دکتر بنایی به نام داود نصیری مسئولیت سازمان نجات غریق ایران را بر عهده گرفت و ایران در سال 1342 به عضویت کامل F.I.S. درآمد. در سال 1353 “سازمان نجات غریق ایران” به فدراسیون نجات غریق ایران ” تغییر نام داد و نصیری به عنوان اولین رئیس این فدراسیون منصوب گشت.

اسامی پیشکسوتان نجات غریق در ایران از ابتدا: 1- مرحوم داود نصیری 2- مرحوم ابراهیم نعمتی 3- ابراهیم اسفندیار 4- مرحوم میر یحیی سرابی 5- مرحوم سردار ماوندادی 6- مرحوم نیک رفتار 7- مرحوم احمد قریشی

در سال 1368 با مدیریت سید مصطفی میرسلیم و بهروز اسفندیاری و سایر همکاران در سراسر کشور، این فدراسیون به توسعة فعالیت های گسترده خود پرداخت. از جمله این فعالیت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تشکیل مدرسه دانش آموزی نجات غریق در سراسر کشور، افزایش تعداد منجیان غریق، آموزش منجی غریق غواص، برگزاری مسابقات ملی هرساله در بخش بانوان و آقایان، شرکت در مسابقات آسیا، خاورمیانه، آسیا-اقیانوسیه و مسابقات جهانی، شرکت در کلاس ها و مجامع بین المللی، تربیت مدرسان بین المللی نجات غریق و مدرسان بین المللی غواصی، تربیت منجیان غریق و غواص، تقویت امور آموزشی، چاپ چندین جلد کتاب تخصصی، تهیه قوانین مربوط به مدیریت استخرها و اماکن دریایی، تهیه جزوات مربوطه و علائم هشدار دهندة استخر ها و اماکن دریایی و تهیه نقشه نقاط کور و خطر آفرین سواحل، انتشار مجله نجات، نجات تعداد زیادی از هموطنان به وسیلۀ منجیان غریق در سواحل و محل های شناوری.

فدراسیون نجات غریق و غواصی جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از سه عضو در فدراسیون بین المللی نجات غریق (سید مصطفی میرسلیم، پشتیبان نجات غریق جهان، ایلخان نوری مازندرانی عضو کمیسیون ورزش و مریم صاحب الزمانی عضو کمیسیون نجات و کمیته آموزش فدراسیون جهانی) و عضویت در فدراسیون جهانی غواصی C.M.A.S (سید مصطفی میرسلیم عضو کمیته فنی و کمیته علمی)که در سال 1396 مسئولیت فدراسیون به ریاست دکتر ایلخان نوری واگزار مرد طلایی نجات غریق ایران و در سال 1399 با فشار و سنگپرانی بعضی از افراد از ریاست فدراسیون کناره گیری کرد و استعفا داد، در حال حاضر با ریاست مهدی حیدری از بهمن ماه سال 1399 به فعالیت خود ادامه می دهند.

وظایف نجات غریق

 • کلیه  خدمات و عملکرد امدادگران و منجیان باید منطبق بر استاندارد های شناخته شده مرجعی باشند که تحت نظارت آن آموزش دیده و مشغول به کار هستند.
 • منجیان و امدادگران از نظر قانونی و بنابر وظیفه حرفه ای به هیچ وجه حق تجویز دارو و خوراندن و یا نوشاندن دارو به مصدوم، مجروح ساختن مصدوم و یا هر عملی را که خارج از حیطه وظایف حرفه ای آنان است را ندارند.
 • کلیه خدمات و عملکرد انجام شده توسط منجیان و امداد گران باید با دقت بالا و کیفیت کاملا مناسب ارائه شود.
 • کلیه امدادگران و منجیان در هنگام ارائه خدمات خود ملزم به رعایت کامل اصول اخلاقی و در نظر گرفتن رابطه سالم انسانی هستند.
 • کلیه عملکرد منجیان و امدادگران باید بدور از هرگونه منافع مالی ، قصد و یا غرض خاص بوده و در آن فقط باید به نجات جان مصدوم و بدور از هرگونه قصد و غرض دیگر اهتمام ورزیده شود.
 • منجیان و امدادگران فقط به عنوان یک امدادگر، مسئول و هیچ گونه نقشی به عنوان پزشک و یا هر گونه پرسنل حرفه ای بیمارستان به عهده ندارند نقش آنان فقط بر طبق شرح وظیفه حرفه ای آنان و در مقام یک منجی و امدادگر است.
 • منابع آموزشی مورد استفاده منجیان و امدادگران فقط به عنوان منبع آموزشی و محل رجوع و دریافت اطلاعات مربوط بوده و بدیهی است که تمامی مصدومین و مغروغین که نیازمند دریافت خدمات پزشکی هستند بایستی به مراکز معتبر درمانی ، پزشکان و خدمه حرفه ای بیمارستانی ارجاع شوند

میخوای نجات غریق بشی؟

مراحل نجات غریق شدن

آدرس هیات نجات غریق استان تهران: میدان هفت خیابان مفتح جنوبی خیابان ورزنده پ 16 واحد 3 هیات نجات غریق و غواصی استان تهران شماره تماس: 
لیست و شماره تماس هیات های استانی کشور

مدت زمان دوره های نجات غریق

 • دوره نجات غریق درجه دو 25 جلسه که 60ساعت میباشد به صورت عملی درآب و عملی در خشکی و تئوری برگزار میشود تقریبا 18 جلسه عملی و ما بقی جلسات تئوری میباشد که شما در انتخاب استخر و ساعات دوره دخیل نمی باشید دوره های عملی در آب به شما فنون های نجات در آب آموزش داده میشود و در خشکی عملیات امداد و احیا (CPR) و آموزش داده خواهد شد.
  منبع تمامی موارد آموزشی عملیات امداد و نجات و احیا از کتاب اصول کمک های اولیه و اصول امداد و نجات در اماکن آبی تدریس می شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام کلاس های نجات غریق

موارد آزمون ورودی نجات غریق درجه 2

آزمون های نجات غریق درجه دو

موارد آزمون ورودی نجات غریق درجه 1

آزمون های نجات غریق درجه یک

موارد آزمون ورودی نجات غریق بین المللی ILS

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ